FOTOĞRAF TEKNİKLERİ
/
Uzun Pozlamada dikkat edilmesi gerekenler


Fotoğraf çekim tekniklerinde en çok sorulan sorulardan birisi olan uzun pozlama tekniği karanlık bir ortamda nesnenin üzerine düşen ışığın sensöre aktarılması olarak ifade edilmektedir. Uzunpozlanmış fotoğraflarda gördüğümüz üzere hafifışıkta hareket eden bir objenin yaymış olduğuhareket hissinin, uzun pozlanarak, yani enstantane süresi uzun tutularak, mevcut ışığın hüzmeleriyle fotoğrafa aktarımı uzun pozlama fotoğrafları oluşturmaktadır.

Uzun pozlama yaparken en önemli konulardan birisi shutter speed olarak bilinen enstantane hızının fotoğrafçılıktaki karşılığı ise diyaframdan geçen ışınların ne kadar süreyle sensörde kalacağı, yani fotoğraf çekmek için deklanşöre bastığımız anda ışığa duyarlı alanın ışığı aldığı süreyi ifade etmektedir. Özetle kadar uzun pozlanırsa o kadar çok ışıkiçeri alınmış olur.

Uzun pozlama fotoğraflar çekerken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Aşağıda uzun pozlama yaparken fotoğraf çekimlerinizde dikkate alabileceğiniz önemli ipucunu bulabilirsiniz.

 

Uzun Pozlama Fotoğraflar için Önemli İpucuları

1. Öncelikle bulanık olabilecek bir uzun pozlamanın önüne geçmek ve görüntüyü sabitlemek için mutlaka tripod kullanmalısınız.

2. Deklanşöre basmak ve çekimi yapmak için mutlaka uzaktan kumanda kullanın. Böylelikle elinizle yaratacağınız titreşimin önüne geçmiş olursunuz. Uzaktan kumandakullanırken 2n gecikmeli çekim yaparsanız işinizi garantiye almış olursunuz.

3. Işığı kontrol etmek için filtreler kullanın. Özellikle Neutral Density fitreler farklı stoplarda ışığı azaltmaktadırlar.

4. Uzun pozlama yaparken F (diyafram) değerini yükseltin ve kısık diyaframda çekim yapın.ISO  değerini ise düşük seviyelerde tutmaya çalışın.

5. Uzun pozlama süresi 30 saniye ve üstündeki enstantane hızları için “Bulb” modukullanın. “B” Bulb mod sayesinde istediğiniz süre kadar pozlama yapabilirsiniz.

6. Uzun pozlamada fotoğrafta oluşabilecek gürültüyü azaltmak için RAW (ham) formattaçekim yapın. Böylelikle Lightroom ve Adobe Camera Raw gibi programlarda çektiğiniz RAW format fotoğrafı işleyerek gürültüyü en aza indirebilirsiniz.

7. Hava kararmadan önce çekim yapacağınız noktada konuşlanmaya çalışın. Böyleliklekaranlığa doğru kadrajınızı ayarlamak yerine hava kararmadan önce fotoğrafını çekeceğiniz alanı doğru bir açıyla görmüş olursunuz.

8. Ve çekim esnasında titreşim yaratmaması ve çektiğimiz karelerde netlik kaybına yolaçmaması için fotoğraf makinenizin VR (Vibration Reduction)  ya da IS (Image Stabilization) olarak ifade edilen titreşim azaltma özelliğini mutlaka kapatmalıyız.